Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα της αποταμίευσης, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Οκτωβρίου, ο κ. Φώτης Κασέκας, Γενικός Γραμματέας του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, τίμησε το σχολείο μας με την παρουσία του και μας μίλησε για την αξία της αποταμίευσης. Οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Δ΄ τάξης ακούσανε με προσοχή τον κ. Κασέκα και συμμετείχαν πρόθυμα σε όλες τις δραστηριότητες που είχε σχεδιάσει .
Μέσα από μια σύντομη αλλά ενδιαφέρουσα ιστορική αναδρομή, μας ταξίδεψε στον χρόνο και μας εξήγησε πώς οι άνθρωποι αντάλλασσαν χρήματα από την αρχαιότητα ως σήμερα. Καταλάβαμε ότι η αποταμίευση ήταν και είναι ένας σημαντικός τρόπος για να διαχειριζόμαστε τα χρήματά μας και να εξασφαλίζουμε ένα καλύτερο μέλλον.
Κατά το τέλος της παρουσίασής του, ο κ. Κασέκας επιφύλαξε μια υπέροχη έκπληξη για τα παιδιά. Μοίρασε σε όλα κουμπαράδες, με στόχο να γίνουν τα λόγια πράξη και να εντάξουν οι μαθητές/τριες μας την αποταμίευση στην καθημερινότητά τους. Τον ευχαριστούμε θερμά!