Εκπαιδευτικό πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής

Την Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου, το σχολείο μας επισκέφθηκε η ΕΥΘΥΤΑ, πραγματοποιώντας ένα ενημερωτικό βιωματικό παιχνίδι με κεντρικό άξονα την κυκλοφοριακή αγωγή.

Πρόκειται για ειδικά σχεδιασμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο σε επιστημονική τεκμηρίωση, που προωθεί τη βιωματική μάθηση και την ευαισθητοποίηση σε κρίσιμα ζητήματα της κυκλοφοριακής αγωγής και της οδικής ασφάλειας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί συμμετείχαν ενεργά, σε όλη τη διαδικασία της θεωρητικής και βιωματικής μάθησης, με αμείωτο ενδιαφέρον εκδηλώνοντας τον ενθουσιασμό αλλά και τον προβληματισμό τους σε σχέση με την οδική παιδεία. Η εκπαιδευτική ομάδα, εθελοντές φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου, έκαναν τις εκπαιδευτικές παρεμβάσεις μοναδικές, βασισμένες σε καλές πρακτικές από προγράμματα που υλοποιούνται και σε σχολεία της Ε.Ε. Τα παιδιά διασκέδασαν μαθαίνοντας μέσα από εκπαιδευτικά βίντεο, παρουσιάσεις και παιχνίδια που αφορούσαν στην ασφαλή μετακίνηση, τη χρήση κράνους και τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας.