Ένα μαγικό ταξίδι με την Κρατική Ορχήστρα: όταν η μουσική γίνεται συναίσθημα

Την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2023 το σχολείο μας είχε τη χαρά και την τιμή να υποδεχθεί την Κρατική Ορχήστρα σε μια μαγική μουσική εμπειρία. Παρακολουθήσαμε μία εξαιρετική μουσική παράσταση που περιλάμβανε την παρουσίαση των μουσικών οργάνων, την αφήγηση «μουσικών παραμυθιών» καθώς και τη σύζευξη της παραδοσιακής με την κλασική μουσική. Ακούγοντας τους ήχους του βιολιού, της βιόλας, του βιολοντσέλο και του κοντραμπάσο, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τον κόσμο των ορχηστρικών οργάνων. Με ενθουσιασμό ανακάλυψαν τη μαγεία πίσω από την κάθε νότα και τον τρόπο με τον οποίο δημιουργούνται οι μουσικές ιστορίες. Η ορχήστρα ένωσε την παραδοσιακή με την κλασική μουσική και μας παρουσίασε τα ροδίτικα τραγούδια σε μία νέα και συναρπαστική προσέγγιση. Ανέδειξε την ομορφιά των ροδίτικων τραγουδιών, κάνοντάς τα προσιτά και ενδιαφέροντα για τους μικρούς μας μαθητές.
Θέλουμε να εκφράσουμε τις ειλικρινείς μας ευχαριστίες προς την Κρατική Ορχήστρα για τον υπέροχο αυτό προσανατολισμό και την αφοσίωσή της στην τέχνη και την εκπαίδευση. Τα παιδιά μας απέκτησαν μια βαθύτερη εκτίμηση για τη μουσική και την πολιτιστική τους κληρονομιά. Αυτή η μουσική εμπειρία ήταν ξεχωριστή! Ανυπομονούμε για τις μελλοντικές μας συναντήσεις με την τέχνη και τη μουσική.

Εκ μέρους του Σύλλογου Διδασκόντων και της  Διεύθυνσης του 14ου Δ.Σ. Ρόδου.